Laiktelpas klejotāji

03.02.2017. - 11.03.2017.
Lielā zāle, Balkons
Laiktelpas klejotāji
Laiktelpas klejotāji
Laiktelpas klejotāji
1 / 3

Mūkusalas Mākslas salona Lielajāzālē no 2017. gada 3. februāra līdz 11. martam izstādē "Laiktelpas klejotāji" skatāmi gleznotāja Jāņa Avotiņa darbi no salona kolekcijas, kuri papildināti ar jaunradītiem zīmējumiem un gleznām.

"Laiktelpas klejotāji" ir pirmā mākslinieka personālizstāde Latvijā kopš 2004. gada, sniedzot unikālu iespēju iepazīties ar Jāņa Avotiņa darbiem, kas tapuši laikā no 2008. līdz 2017. gada sākumam. Izstādes pamatu veido Mūkusalas Mākslas salona kolekcija, ko atsvaidzina daži jaunradīti darbi un mākslinieka privātā arhīva materiāli. Izstādīto gleznu motīvu fotogrāfijas ļauj ne vien salīdzināt sākotnējo ierosmi ar mākslinieka radīto gleznu, bet arī iepazīstina ar tiem attēliem, kuri nebeidzamajā bilžu gūzmā ir izpelnījušies viņa uzmanību. 

Atrastās fotogrāfijas ģimenes albumos, preses izdevumos vai retušētos pagātnes ceļvežos – ir mākslinieka pēdējo gadu galvenās darbu motīvu krātuves. Lai arī Avotiņa daiļradē ir atrodami daži brīvas iztēles radītu kompozīciju piemēri, viņam raksturīga pieķeršanās jau radītai kultūrvēsturiskai liecībai. Tas raisa ne vien asociācijas ar pagātnē aizbēgušu eskeipistu un romantiķi, bet arī ar zināmu attēla ekoloģiju, kas iepriekš radītajam iedveš otro elpu, nešķiežot enerģiju jaunu kompozīciju izgudrošanā un to jēgas meklēšanā. Fotogrāfijas ir konkrētu brīžu liecinieces, un laika ritums parūpējies par to svarīgumu, nogādājot tās līdz mūsdienām. Bet Avotiņš, ar īpašu redzīgumu apveltīts mākslinieks, šos prozaiskos uzņēmumus pārvērš apbrīnojami izsmalcinātos darbos ar rūpīgi izvēlētiem audekliem, pigmentiem un saistvielām. Tiek veikti eksperimenti ar dažādu eļļu sajaukumiem un variētas krāsu uzlikšanas un izslaucīšanas tehnikas, līdz izveidojas teju netverama matērija. Funkcionāri, pionieri un dejotāji zaudē savu sākotnējo naratīvo mērķtiecīgumu. Viņi ir pārcelti citā izplatījumā, kurā neeksistē laiks, vienīgi auduma faktūras radīta pulsācija un jūtīga gaismas un tumsas mijiedarbe ar neskaidro krēslas zonu. Avotiņa gleznās valda maigi nospriegota klusuma teritorija, kurā izdzīvo vien mazas, smalkas detaļas it kā vārīgas cerības – rūpīgi izpreparēts un pasniegts atlikums no sākotnējās fotogrāfijas.

Jānis Avotiņš (1981) 2003. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) glezniecības nodaļu, papildinājis zināšanas LMA Vizuālās komunikācijas nodaļā, Mančestras Universitātē un Parīzes Pilsētas starptautiskajā mākslas skolā. Kopš 2004. gada regulāri rīko personālizstādes ārzemēs, visbiežāk sadarbojoties ar Minhenes galeriju "Galerie Rüdiger Schöttle", "Vera Munro" Hamburgā un "AKINCI" Amsterdamā, kā arī piedalās starptautiskās grupu izstādēs. Viņa darbi iepirkti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, ABLV Bankas mākslas kolekcijās, kā arī vairākās kolekcijās pasaulē, tostarp, Charles Saatchi Londonā, François Pinault Francijā, u.c. 2016. gadā ieguvis "Jean-François Prat" balvu kā labākais mūsdienu gleznotājs.

Izstādes kuratore: Sniedze Kāle

Publicitātes attēls: Jānis Avotiņš. Penumbra IV. 2016. Audekls, eļļa. 111 x 103 cm. Mūkusalas Mākslas salona kolekcija. Foto: Jānis Pipars

 • MAESTRO GRANDIOZO. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120
  MAESTRO GRANDIOZO. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120

  Jānis Tīdemanis

  MAESTRO GRANDIOZO. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120

  02.11.2017. - 31.01.2018.
  Lielā zāle

  Izstādes nosaukums “MAESTRO GRANDIOZO” akcentē Tīdemaņa leģendām apvīto, ekstravaganto personību, kura daudzkārt kļuvusi par iedvesmas avotu rakstniekiem.

 • GAIDOT "ZUZEUM"
  GAIDOT "ZUZEUM"

  ... ...

  GAIDOT "ZUZEUM"

  11.10.2017. - 21.10.2017.
  Lielā zāle

  No 11. līdz 21. oktobrim aicinām apmeklēt topošā mākslas centra "Zuzeum" atvērto biroju, kas iepazīstina ar "Zuzeum" veidošanas procesu.

 • SAN Holoportācijas centrs
  SAN Holoportācijas centrs

  Gints Gabrāns

  SAN Holoportācijas centrs

  09.09.2017. - 07.10.2017.
  Lielā zāle

  SAN ir vidē ieausta, jauna planetāra mēroga virtuālā telpa neierobežotai radošai brīvībai, kas kļūst redzama ar papildinātās realitātes aplikāciju.

 • Krēslā
  Krēslā

  Laura Prikule, Eva Vēvere

  Krēslā

  06.07.2017. - 26.08.2017.
  Mazā zāle, Balkons

  Izstāde – instalācija ir pieredzes telpa, kas uzdod jautājumus par vērtību veidošanās mehānismiem.

 • Sezana pieskāriens
  Sezana pieskāriens

  Grupas izstāde

  Sezana pieskāriens

  06.07.2017. - 26.08.2017.
  Lielā zāle

  Sezana ietekmei veltīta latviešu glezniecības izstāde no Zuzānu kolekcijas.

 • Zelta gadi
  Zelta gadi

  Grupas izstāde

  Zelta gadi

  18.05.2017. - 22.06.2017.
  Lielā zāle

  Mūža nogale ir laiks, kad mazināt tempu un baudīt dzīves garumā sastrādāto, tomēr nereti tā vairāk asociējas ar veselības un materiālā stāvokļa pasliktināšanos.

 • Pārejas formas
  Pārejas formas

  Atis Izands

  Pārejas formas

  18.05.2017. - 22.06.2017.
  Mazā zāle

  Ekspozīcijas tēlu veido glezniecības sasaiste ar gaismu un ģeometriju, tās iziešana ārpus plaknes un transformācija, lai veidotu vienu māksliniecisku veselumu.

 • Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas
  Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas

  Grupas izstāde

  Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas

  23.03.2017. - 06.05.2017.
  Lielā zāle, Balkons

  20. gs. pirmās puses Latvijas glezniecības izstāde no Zuzānu kolekcijas, kur atspoguļojas urbānas dzīves epizodes un modernas sabiedrības pazīmes.

 • Daiļo mākslu kabinets
  Daiļo mākslu kabinets

  Paulis Liepa

  Daiļo mākslu kabinets

  23.03.2017. - 06.05.2017.
  Mazā zāle

  Paulis Liepa izstādē "Daiļo mākslu kabinets" izmantojis jaunu darbu noformējuma veidu, kas paspilgtina saturā nolasāmo pacifismu.