11. decembrī plkst. 18.00 Mūkusalas Mākslas salonā notiks mākslinieku grupai “Maigās svārstības” veltīts sarunu vakars. Pasākumu ievadīs koncentrēts mākslas zinātnieces un kuratores Sniedzes Kāles stāstījums par mākslinieku grupas darbību. To noslēgs saruna ar grupas dalībniekiem – gleznotājiem Ievu Iltneri, Sandru Krastiņu, Jāni Mitrēvicu, Ģirtu Muižnieku un Edgaru Vērpi.

1990. gada 4. decembrī izstāžu zālē “Latvija” noslēdzās vērienīga mākslinieku grupas “Maigās svārstības” akcija. Pirmo reizi mēneša garumā Latvijas sabiedrība varēja kļūt par pilntiesīgiem lieciniekiem mākslas darba tapšanas procesam, jo izstāde tika atklāta ar tukšām telpām, gleznām topot tās norises laikā, skatītāju acu priekšā. Kad gleznas bija radītas un izstāde iekārtota, akcija beidzās. Izstādes nosaukums “Maigās svārstības” dalībniekiem Ievai Iltnerei, Sandrai Krastiņai, Jānim Mitrēvicam, Ģirtam Muižniekam, Edgaram Vērpem un Aijai Zariņai “pielipa” un pēc tās tika izmantots jau kā mākslinieku grupas nosaukums. Šobrīd maz zināms ir alternatīvs jauno gleznotāju apzīmējums, kurš ir daudz ambiciozāks, un tika izmantots šaurākā mākslas vidē – “Holivuda”.

Kāpēc grupai bija piešķirts nosaukums “Holivuda”, un kādi elementi raksturo spilgto mākslinieku kopdarbību? Uz šiem jautājumiem pasākuma pirmajā daļā varēs gūt atbildes no kuratores, mākslas zinātnieces Sniedzes Kāles stāstījuma. Vakara otrajā daļā tiks izvaicāti grupas dalībnieki – Ieva Iltnere, Sandra Krastiņa, Jānis Mitrēvics, Ģirts Muižnieks un Edgars Vērpe –, lai noskaidrotu, kas autorus pamudināja darbu radīšanu pārnest uz publisko telpu un cik svarīga ir viņu saikne ar sabiedrību?

Sarunu vakars notiek izstādes “Dzīvā ķēde” ietvaros. Tajā kuratore Sniedze Kāle apkopojusi 20. gadsimta 80. un 90. gadu mijas Latvijas mākslu no Zuzānu kolekcijas ar mērķi iedvesmoties no Atmodas laikā iekapsulētās protesta enerģijas un atgūt šodien izšķirošos procesos nepieciešamo līdzdalības spēku. Izstādes norises laikā pieejama plaša izglītības programma skolēnu un bērnu grupām, kā arī darba lapas apmeklētājiem ar bērniem. Plašāka informācija par izglītības programmām: http://www.mmsalons.lv/izglitibas-programmas-izstade-dziva-kede

Ieeja pasākumā un izstādē – bezmaksas.

Publicitātes attēls: Skats no izstādes “Maigās svārstības” atklāšanas 1990. gadā, izstāžu zālē "Latvija". No kreisās Aija Zariņa, Ģirts Muižnieks, Jānis Mitrēvics, Sandra Krastiņa, Edgars Vērpe un Ieva Iltnere. Foto: Jānis Deinats