NACIONĀLAIS PAVILJONS

22.11.2018. - 19.01.2019.
Lielā zāle
NACIONĀLAIS PAVILJONS
NACIONĀLAIS PAVILJONS
NACIONĀLAIS PAVILJONS
NACIONĀLAIS PAVILJONS
1 / 4

No 22. novembra Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē skatāma Zuzānu kolekcijas izstāde, kas valkā sezonālus Latvijas alternatīvos faktus. 

Dodoties uz "NACIONĀLO PAVILJONU", paratskaites punktu var ņemt 60 metrus garajā mastā plīvojošo, 10 x 20 metrus lielo Latvijas karogu, kurš jau gadu no AB dambja vidus duras pilsētas panorāmā. Ejot pa Daugavas kreiso krastu pretī straumei, atrodama Ojāra Pētersona oranžās vāzes ceturtdaļa, Latvijas Nacionālā bibliotēka un Aigara Bikšes "Divi Raiņi", kā arī prātā paturama Ginta Gabrāna turpat apkārt plandošā virtuālā tēlniecība. Nonākot Mūkusalas Mākslas salonā, starp izstādes darbiem ir Ivara Poikāna pavisam nelielā 1987. gada grafikas lapa "Karogs dibenā", kuru mūsdienās it naski var sasaistīt ar Donaldam Trampam piedēvēto "shithole countries" repliku. Šajā elementu un mērogu virknē ar iztēles palīdzību var iekļaut gan dažādu institūciju, interešu un režīmu sankcionētos nacionālos paviljonus "mākslas olimpiskajās spēlēs" – Venēcijas biennālē, gan nesenās Latvijas un Eiropas mēroga simtgades, gan arī dažādu eks-PSRS republiku vadoņu sasniegumus arheoloģijā, publicistikā, sportā un dzīvnieku pieradināšanā.

Var teikt, ka politika ir līdzeklis, ar kura palīdzību iztēloties dažādas nepatiesības, kuras censties pārvērst realitātē. Starp tām varētu būt gan daudzpartiju demokrātija, kur vēlēšanu sarakstu numuriņi nozīmē ne vien fonta un krāsas, bet arī vērtību un politikas atšķirības (un izvēli), gan arī pirtiņu un senu piļu nacionālismā balstīta zelta republika. Kādam laba vīzija būtu sabiedrība, kurā vairākums zviln pludmalē, komfortabla dzīves telpa vai mežonīga daba. Tomēr vienlaikus ir iespējams noteikt atšķirību starp šokējošo perfektas “sešpakas” noslēpumu, kas atklājas, noklikšķinot uz kaitinoša attēla nopietna ziņu portāla pamalē, un to, ko līdz šim dēvēja par patiesību.

Par spēju iztēloties jaunas realitātes mēdz runāt arī kultūras un mākslas kontekstā. Gan absolūtas mākslas autonomijas, fantāziju, personīgo mitoloģiju un patvaļīgu fikciju izpratnē, gan arī attieksmē pret "reālo dzīvi". Neslēptas intereses par realitāti gadījumā, no vienas puses, tas ir kritiskais reālisms, kas rāda vai nu neglīto sabiedrības pusi, vai, tieši otrādi, vēlamo jābūtību. No otras puses – kritiskā laikmetīgā māksla, kas nereti pārklājas ar nevalstisko organizāciju un “grassroots” aktīvismu un pētniecību, un lepojas atrasties opozīcijā Rietumu sabiedrības šķietami pašsaprotamajiem politiskajiem un ekonomiskajiem modeļiem.

Postpatiesības laikos neviena no šīm mākslas vizionārajām pozīcijām nav vienkārša un tieša. Politiskā māksla, kas apšauba kapitālismu, globalizāciju un tehnoloģisku modernitāti, reizēm izklausās gluži tāpat kā kāda tradīcijās balstītu ultranacionālistu programma, kamēr marksistiski kreisa kritika nereti ir teju neatšķirama no demokrātiskās sabiedrības diskreditēt un sašķelt tīkojošu despotu alternatīvajiem faktiem. Estetizētas "citplanētiešu" fantāzijas un zobgalīgi meli-acīs-skatoties ir viltus ziņu ikdiena, kuru tālāknodošana sociālajos tīmekļos bieži vien tikai veicina autoritāros mērķus – turklāt, jautri pavadot laiku. Tikmēr, tīri estētiska un apolitiski autonoma māksla vēsturiski bijusi gan demokrātiska internacionālisma, gan starptautisku kleptokrātu maigās varas līdzeklis.

Ko tad likt "NACIONĀLAJĀ PAVILJONĀ"? Atceroties 1918. un 1990. gadu un salīdzinot Latvijas status quo kaut vai ar nesenajiem Katalonijas un Irākas Kurdistānas referendumiem par neatkarību, līdz šim neatrisināto Palestīnas okupāciju, vai arī ieskatoties jaunākajā Transparency International Korupcijas uztveres indeksā, jāsecina, ka šis ir tīri labs laiks būt Latvijas teritorijas iedzīvotājam. Tomēr klaji apstiprinoša, patosa pilna māksla nav diez ko labs tonis un daudziem šķiet neciešami kaitinoša, tādēļ izstādes darbos Igo saka "mmm", Smiļģis saka "āāā", bet Rainis rezignēti vīpsnā. “NACIONĀLAIS PAVILJONS” piedāvā izklaidēties ar attēliem un nozīmēm telpā, kura joprojām uzskatāma par brīvību. Tā ir telpa, kur ceļš starp lielo karogu un mazo karogu joprojām ir gan katra privāts, gan visu kolektīvs lēmums.

Izstādes kurators ir Valts Miķelsons.

Ieeja izstādē ir bez maksas.

Iepriekš saskaņojot, pieejama kuratora Valta Miķelsona bezmaksas ekskursija pa izstādi.

Publicitātes attēls: izstādes vizuālā identitāte, grafikas dizains Madara Krieviņa

Autori:
... ...
 • Tukšie solījumi
  Tukšie solījumi

  Kaspars Brambergs, Klāvs Upaciers

  Tukšie solījumi

  23.04.2020. - 25.07.2020.
  Lielā zāle, Mazā zāle

  Mākslas un ideoloģijas attiecību izvaicāšana caur Krievijas 20. gadsimta 20.–30. gadu aģitācijas porcelānu un divu mūsdienu mākslinieku darbiem.

 • Inta Ruka. Zem tām pašām debesīm
  Inta Ruka. Zem tām pašām debesīm

  Inta Ruka

  Inta Ruka. Zem tām pašām debesīm

  29.08.2019. - 02.11.2019.
  Lielā zāle

  No 29. augusta līdz 26. oktobrim Mūkusalas Mākslas salonā skatāma Intas Rukas personālizstāde “Zem tām pašām debesīm”.

 • Liriskais skarbums. 20. gs. 60. gadu modernā dzīves telpa
  Liriskais skarbums. 20. gs. 60. gadu modernā dzīves telpa

  Grupas izstāde

  Liriskais skarbums. 20. gs. 60. gadu modernā dzīves telpa

  13.06.2019. - 17.08.2019.
  Lielā zāle

  Zuzānu kolekcijas izstāde "Liriskais skarbums" veltīta novatoriskajiem 20. gs. 60. gadu Latvijas jauno mākslinieku stilistiskajiem meklējumiem.

 • PAN4KĀ
  PAN4KĀ

  Grupas izstāde

  PAN4KĀ

  13.06.2019. - 17.08.2019.
  Mazā zāle

  No 2019. gada 13. jūnija līdz 17. augustam Mūkusalas Mākslas salona Mazajā zālē skatāma Zuzānu kolekcijas izstāde PAN4KĀ.

 • Nekas nemainās. Politiskās dzīves hronika
  Nekas nemainās. Politiskās dzīves hronika

  Ivars Poikāns

  Nekas nemainās. Politiskās dzīves hronika

  25.04.2019. - 01.06.2019.
  Mazā zāle

  Izstādē eksponēti Zuzānu kolekcijas darbi, kuros Ivars Poikāns ilustrē 20 gadus senus notikumus un konkrētus politiskos personāžus.

 • Pāri
  Pāri

  Grupas izstāde

  Pāri

  25.04.2019. - 01.06.2019.
  Lielā zāle

  “Pāri” apspēlē vairākas nosaukumā ietvertās nozīmes. Tajā eksponēti 10 mākslinieku pāri, kuru darbi veido konceptuālas, saturiskas vai formālas paralēles.

 • Kad tiekamies?
  Kad tiekamies?

  Ronalds Rusmanis

  Kad tiekamies?

  31.01.2019. - 14.04.2019.
  Mazā zāle

  No 31. janvāra līdz 14. aprīlim Mūkusalas Mākslas salona Mazajā zālē būs skatāma Ronalda Rusmaņa jaunāko darbu izstāde “Kad tiekamies?”.

 • Nebaidies
  Nebaidies

  ... ...

  Nebaidies

  31.01.2019. - 14.04.2019.
  Lielā zāle

  No 2019. gada 31. janvāra līdz 14. aprīlim Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē skatāma Zuzānu kolekcijas izstāde par ērmīgo “Nebaidies”.

 • Outlet
  Outlet

  Ivars Grāvlejs

  Outlet

  22.11.2018. - 19.01.2019.
  Mazā zāle

  No 2018. gada 22. novembra Mūkusalas Mākslas salona Mazajā zālē skatāma Ivara Grāvleja personālizstāde “Outlet”.