Svētdien, 10. septembrī plkst. 15.00 aicinām uz kolekcionāra Jāņa Zuzāna un mākslas zinātnieces Diānas Barčevskas sarunu izstādē “TOP no top” par izstādē redzamajiem darbiem un to subjektīvajiem atlases kritērijiem. Sarunā meklēsim atbildes uz jautājumu, kā mākslas vēstures zināšanas ietekmē mākslas darbu atlasi un vai tās palīdz vai traucē, un pieskarsimies kolekcionāra intelektuālajiem un emocionālajiem aspektiem darbu izvēlē.

Intrigai viens gadījums no Jāņa Zuzāna kolekcionāra ikdienas:

"Vienmēr esmu bijis skeptisks par elektronisko saziņas formu. Arī sociālajos tīklos tik vien kā ielieku like kādai bildei instagramā, vairāk neko. Bet kāds gadījums manu pārliecību sašķobīja.

Veidojot Mūkusalas mākslas salona mājaslapu, ievietojām arī sarakstu ar mākslinieku vārdiem, kuru mūsu kolekcijā trūka vai tie bija pārstāvēti nepilnīgi. Tur bija Rīgas mākslinieku grupa, Kārlis Padegs un arī Teodors Ūders, kura kolekcijā nebija vispār. Mājaslapu pabeidzām, un savu vēlmju sarakstu drīz aizmirsu.

Kādu dienu saņēmu e-pastu no galerijas darbinieces: esot ienācis piedāvājums iegādāties Ūderu. Domāju – kāds joko –, bet tikšanos tomēr norunājām. Noliktajā laikā galerijā ieradās pusmūža pāris ar bildi. Attinu vaļā un neticēju savām acīm – tiešām Ūders! Īsts! Zīmējumā nolasāms mežonīgs spēks un enerģija, kam nekādi šķēršļi nestāsies ceļā, lai sasniegtu mērķi.”

Teodora Ūdera glezna "Sētai cauri (Bullītis lauž sētu)" (1905–1915) eksponēta arī izstādē "TOP no top".